Hoppa till verktygsfältet
Vår bedömning av vårdbehovet är tyvärr överbelastad. För att minska belastningen har den nationella telefontjänsten för allmän hälsa och mental hälsa tills vidare exceptionella öppettider kl. 8–11. YTHSDigis chattlinjer har normala öppettider: mån–tors kl. 8–15 och fre kl. 8–14. Vi beklagar eventuella olägenheter.
Chatten för munhälsa i YTHSDigi har avvikande öppettid: kl. 8–11 och 12–13. Vårt servicenummer för munhälsa betjänar enligt normala öppettider: mån-tors kl. 8–14, fre kl. 8–14.

Grupperna för höstterminen 2025 har publicerats på vår webbplats

Under höstterminen organiserar SHVS olika grupper relaterade till hälsa och välbefinnande. Från grupper kan du få stöd för din hälsa och livshantering.

Två studerande, SHVS logotyp och texten "Bekanta dig med SHVS gruppaktiviteter".

Vi planerar en Depressionskola och en Spännargrupp på svenska för höstterminen 2025. Dessa grupper möts på distans.

Grupperna samlas i regel en gång i veckan. Kolla mer detaljerade mötesveckor av SHVS sakkunnig, när gruppen börjar.

Du kan även hitta fler grupper på finska eller på engelska:

Hur kan jag ansöka till SHVS grupper?

Mer detaljerade anvisningar för att ansöka till våra grupper och gruppscheman hittas på vår webbplats under beskrivningen av gruppen i fråga.

Observera att det kan bli förändringar i gruppernas information under terminen.