Hoppa till verktygsfältet
Vi har tagit i bruk tjänsten YTHSDigi. YTHSDigi ersätter webbtjänsten Self, som har stängts permanent. Om du har en videomottagning, börja använda YTHSDigi. Du kan också kontakta oss via YTHSDigi. Läs mer
Tisdag den 7.7.2026 stänger SHVS riksomfattande servicenummer för allmän och mental hälsa undantagsvis redan kl. 13. YTHSDigis chat-linjerna betjänar enligt sina normala tider till kl. 15. Vi beklagar eventuella besvär.

Vårsemesteret började

Vårterminens medlemskap börjar  1.1.2020  och din studentkårs medlemsavgiften ska vara betald före en mottagningstid vid SHVS. Du kan inte heller använda Self-tjänsten om du inte betalat avgiften.

Om du har mottagning i början av termin, ta med dig ett giltigt studentkort för att vid behov kunna bevisa att du är en universitets- eller högskolestuderande som avlägger grundexamen. Det lönar sig också att ta med kvittot på att du har betalat studentkårens medlemsavgift.

Om du har betalat din studentkårs medlemsavgift för hela läsåret, din rätt att använda SHVS:s tjänster forsätter normalt och slutar den 31 juli 2020.