Siirry sisältöön
Olemme ottaneet käyttöön YTHSDigi-verkkopalvelun. YTHSDigi korvaa Self-palvelun, joka on suljettu pysyvästi. Jos sinulla on videovastaanotto, ota käyttöösi YTHSDigi. Voit myös asioida kanssamme YTHSDigin kautta. Lue lisää

YTHS:n muutosneuvottelut päätökseen – 58 työsuhdetta päättyy

Ylioppilaiden terveydenhoitosäätiö YTHS:n muutosneuvottelut ovat päättyneet. Neuvottelujen lopputuloksena 58 työsuhdetta päättyy ja kahdeksan tehtävää osa-aikaistetaan.

Muutosneuvottelut olivat osa YTHS:n talouden tasapainottamista ja strategisen uudistumisen jatkamista. Muutosneuvottelujen seurauksena YTHS:n työntekijämäärä vähenee noin viidellä prosentilla. YTHS:ssä työskentelee 1150 henkilöä.

Muutokset kohdistuivat sekä yleis- ja mielenterveyteen, suunterveyteen että hallintoon. Yleis- ja erikoislääkärit eivät olleet muutosneuvottelujen piirissä.
Muutosneuvottelujen taustalla on YTHS:n taloudellinen tilanne. YTHS:llä ei ole rahoitusmallinsa vuoksi mahdollisuutta lisätä tulojaan. Rahoitus myönnetään vuodeksi kerrallaan.

Strategian mukainen organisaation uudistaminen käynnistettiin marraskuussa 2025, jolloin YTHS:ssä rakennettiin valtakunnallisesti palveleva ja digitaalista asiointia tukeva toimintamalli.

Yleis- ja mielenterveyden palveluille luodaan selkeä valtakunnallinen organisaatio, ja niitä johdetaan yhtenä kokonaisuutena. Toiminnassa painottuvat moniammatilliset tiimit sekä digitaalisten palveluiden hyödyntäminen.

”Opiskelijamäärien nousu ja palvelukysynnän kasvu edellyttävät meitä uudistamaan rakenteitamme ja tehostamaan toimintaamme sellaiseksi, että pystymme entistä paremmin tarjoamaan mahdollisimman monelle opiskelijalle oikea-aikaista ja tarkoituksenmukaista hoitoa”, sanoo YTHS:n toimitusjohtaja Annika Saarikko.

Palvelupisteiden määrä ei vähene

Muutokset toteutetaan siten, että vaikutukset opiskelijoiden palveluihin jäävät mahdollisimman vähäisiksi. Muutokset eivät vaikuta YTHS:n palvelupisteiden määrään.

”Muutosneuvottelut ovat olleet henkilöstölle raskas ja vaikea prosessi. Tehdyt päätökset ovat valitettavia, mutta välttämättömiä, jotta voimme turvata toimintamme taloudellisen kestävyyden ja jatkaa palveluidemme kehittämistä pitkäjänteisesti”, YTHS:n toimitusjohtaja Annika Saarikko sanoo.

”YTHS:n strateginen uudistustyö on edennyt määrätietoisesti ja muun muassa YTHSDigi on otettu opiskelijoiden keskuudessa erittäin tervetulleena vastaan. Toimme terveyspalvelut sinne, missä monet arjen toiminnot ovat muutenkin, eli mobiililaitteissa. Nyt tehtävillä taloudellisilla, rakenteellisilla ja toiminnallisilla muutoksilla taataan se, että jatkossakin YTHS palvelee opiskelijoita mahdollisimman hyvin ja on edelläkävijä palveluiden kehittämisessä”, YTHS:n hallituksen puheenjohtaja Tuomo Yli-Huttula sanoo.

YTHS tarjoaa perusterveydenhuollon tasoiset yleis- ja mielenterveyden sekä suunterveyden palvelut yli 300 000 korkeakouluopiskelijoille Suomessa.

Lisätiedot

YTHS:n toimitusjohtaja Annika Saarikko, p. 0407446770