Siirry sisältöön
Etsitkö tietoa influenssarokotuksista YTHS:llä? Katso paikkakuntakohtaiset tiedot täältä.

Soteopiskelijoiden influenssarokotusten ajanvarausluvissa on häiriöitä

Päivitys 20.10.2025: Sote-alan opiskelijoiden influenssarokotusten ajanvarausluvissa ilmennyt häiriö on korjattu.

Alkuperäinen uutinen:
Osassa YTHS:n järjestämien influenssarokotusten ajanvarausluvista on ilmennyt tekninen häiriö, jolloin opiskelijan vastaanottama linkki ajanvaraukseen ei toimi eikä aikaa pääse varaamaan. Häiriö koskee osaa sosiaali- ja terveysalan korkeakouluopiskelijoista. Lisäksi osa sosiaali- ja terveysalan opiskelijoista on saanut influenssarokotusten ajanvarausluvan lisäksi virheellisesti ajanvarausluvan hammaskuvaukseen. Ongelmaa tutkitaan ja toimivat linkit influenssarokotusten varaamista varten lähetetään opiskelijoille mahdollisimman pian.

Jos opiskelijalle lähetetty ajanvarauslupa ei toimi

YTHS:lle ei tarvitse ilmoittaa erikseen, jos opiskelijan ajanvarauslupa ei toimi. Suosittelemme opiskelijaa odottamaan uutta, toimivaa linkkiä ajanvaraukseen.

Jos soteopiskelija on saanut virheellisen ajanvarausluvan hammaskuvaukseen

Virheellisen ajanvarausluvan voi jättää huomiotta. Ne opiskelijat, joille on lähetetty tarpeeton ajanvarauslupa hammaskuvaukseen, ovat saaneet asiasta tiedon myös tekstiviestitse.

YTHS pahoittelee häiriön mahdollisesti aiheuttamaa haittaa.