Siirry sisältöön
Jotta voit käyttää YTHS:n palveluita myös 1.8.2025 jälkeen, sinun tulee olla ilmoittautunut läsnä olevaksi syyslukukaudelle korkeakoulussasi. Läsnäolotiedot päivittyvät YTHS:lle korkeakouluilta noin 1–3 arkipäivän kuluessa ilmoittautumisesta. Lue lisää

Influenssarokotukset ajoittuvat YTHS:llä loppusyksyyn

Influenssarokotukset alkavat YTHS:llä loppusyksystä. Jos korkeakouluopiskelijana tarvitset influenssarokotusta, otathan yths.fi-verkkosivut seurantaasi. Julkaisemme ajanvarausohjeet rokotuksiin ja tiedot rokotusten käytännön järjestelyistä lokakuun aikana verkkosivuillamme.

Rokotusaikoja ei vielä voi varata

Huomioi, että influenssarokotusaikaa ei ole vielä toistaiseksi mahdollista varata. Ennakkokyselyihin influenssarokotuksista emme valitettavasti voi vastata puhelimitse.

Influenssarokotusten tarkka aloitusaika riippuu siitä, milloin YTHS saa rokotteet käyttöönsä. Aiempina vuosina rokotukset on päästy käynnistämään viimeistään marraskuussa.

Opiskelijoita ja työntekijä YTHS:n palvelupisteen käytävällä.

Kenelle maksuton rokote?

Maksuttoman rokotteen voivat YTHS:ltä saada sote-alojen korkeakouluopiskelijat sekä influenssan riskiryhmiin kuuluvat opiskelijat. Riskiryhmiin kuuluva opiskelija voi hakea rokotteen myös julkisesta terveydenhuollosta.

Huomioithan, että jos kuulut riskiryhmään ja haluat saada samalla kertaa sekä influenssarokotuksen että koronarokotuksen, sinun tulee ottaa yhteyttä omaan hyvinvointialueeseesi. YTHS ei jaa koronarokotuksia.

Influenssarokotus omalla kustannuksella

Jos et ole sote-alan opiskelija etkä kuulu riskiryhmiin mutta haluat influenssarokotteen, voit influenssarokotusten alkaessa pyytää YTHS:ltä reseptin. Silloin ostat influenssarokotteen apteekista omalla kustannuksellasi.

Mistä rokotuksen voi saada?

Opiskelijat voivat saada influenssarokotteen opiskelupaikkakunnallaan joko YTHS:n omassa palvelupisteessä tai kumppanin palvelupisteessä. Osalla paikkakunnista saatetaan järjestää myös rokotustilaisuuksia kampuksilla.

Rokotus on mahdollista saada kaikissa YTHS:n omissa palvelupisteissä, mutta kumppaneiden palvelupisteissä rokotetaan vain kyseisillä paikkakunnilla opiskelevia korkeakouluopiskelijoita.